Strona główna | Kontakt 
O farbach
Artykuly
Porady
Teoria
Forum
Kontakt


Farby » Farby akrylowe

Wyróżnia się trzy podstawowe typy polimerów akrylowych stosowanych do produkcji farb i lakierów: termoplastyczne dyspersje inaczej zwane akrylowymi lateksami, roztwory żywic termoutwardzalnych oraz roztwory żywic termoplastycznych. Tu omówione są tylo te ostatnie.

Żywice te są pochodnymi estrów kwasu akrylowego i metakrylowego, które są otrzymywane przez polimeryzację typu winylowego. Przez dobór odpowiednich monomerów, zarówno ilościowy jak i jakościowy, można kształtować własności żywic akrylowych w szerokim zakresie. Farby akrylowe tworzą powłokę przez odparowanie rozpuszczalników (schnięcie fizyczne). Jako rozpuszczalniki stosuje się estry, ketony, cykliczne alkohole.

Farby te schną bardzo szybko dając powłoki bardzo odporne na warunki atmosferyczne. Poliakrylany nie ulegają degradacji pod wpływem światła UV (chyba że zawierają w swoim składzie styren) dzięki czemu powłoka nie ulega kredowaniu. Nie zawierają niestabilnych podwójnych wiązań, dzięki czemu powłoka nie żółknie.

Powłoki posiadają wysoki połysk, który utrzymuje się przez bardzo długi czas eksploatacji. Akrylany, a szczególnie metakrylany są odporne na hydrolizę.

 Forum: farby

Ostatnio na forum:

Re: malowanie proszkowe

Re: pęcherzyki powietrza pod lakierem

Re: Sata

Re: Czym i jak pomalować piankę poliuretanową ??

xylamit

Re: JAK Z LAKIERU BłYSZCZąCEGO ZROBIć MATOWY

Xylamit stop:

Re:

Re:

Re: Metalmaster

Re:

Re:
Szukaj w serwisie:

Jeżeli chcesz być powiadamiany
o nowościach na stronie
dodaj swój adres e-mail:
 Polityka prywatności | Copyright © 2000- 2019 Biuro RCS | Webdesign | Hosting | Fotografia cyfrowa