Strona główna | Kontakt 
O farbach
Artykuly
Porady
Teoria
Forum
Kontakt






Farby » Farby poliuretanowe

Spośród 5-ciu rodzajów farb poliuretanowych wyróżnionych przez normę ASTM do ochrony konstrukcji stalowych używa się 3 rodzajów farb: 2-składnikowe, 1-składnikowe utwardzone wilgocią atmosferyczną oraz uretanowe (uralkidy).

Farby dwuskładnikowe pod względem przygotowania powierzchni, przyczepności, własności mechanicznych, twardości powłoki i odporności na wodę, chemikalia i rozpuszczalniki są podobne do farb epoksydowych. Utwardzacz w farbach dwuskładnikowych może być aromatycznym lub alifatycznym izocjanianem. Aromatyczne izocjaniany dają powłoki żółknące i tracące połysk w czasie długotrwałej eksploatacji na świetle słonecznym. Znacznie kosztowniejsze alifatyczne izocjaniany dają powłoki o bardzo dobrym i długotrwałym połysku, nieżółknące i niekredujące.

W tym względzie mają wyższość nad żywicami alkidowymi. Farby poliuretanowe 1-składnikowe utwardzają się przez przyłączanie wilgoci atmosferycznej do wolnych grup NCO w spoiwie farby. Rozpuszczalnikami w farbach poliuretanowych są estry, ketony i aromatyczne węglowodory. Aby zapobiec niepożądanym reakcjom chemicznym (wrażliwość na wilgoć - grupy OH) rozpuszczalniki/rozcieńczalniki muszą być absolutnie bezwodne i wolne od alkoholi. Dlatego też należy zwracać również uwagę na szczelność opakowań, i nie pozostawiać opakowań otwartych. Reakcje z wodą powodują wytwarzanie się C02, który przy zbyt grubych powłokach może powodować wady powłoki.

Generalnie, aplikacja farb poliuretanowych poniżej 50C nie jest rekomendowana. W pracach renowacyjnych, z uwagi na dużą twardość, stara powłoka powinna być zszorstkowana w celu dobrej adhezji. Farby uretanowe są jednoskładnikowe schnące tak jak żywice alkidowe tzn. przez przyłączenie tlenu z powietrza. Własności są również podobne do powłok z żywic alkidowych. Podobnie jak w farbach epoksydowych, farby poliuretanowe mogą zawierać domieszkę smoły węglowej lub żywic węglowodorowych.

 







Forum: farby

Ostatnio na forum:

Re: malowanie proszkowe

Re: pęcherzyki powietrza pod lakierem

Re: Sata

Re: Czym i jak pomalować piankę poliuretanową ??

xylamit

Re: JAK Z LAKIERU BłYSZCZąCEGO ZROBIć MATOWY

Xylamit stop:

Re:

Re:

Re: Metalmaster

Re:

Re:




Szukaj w serwisie:

Jeżeli chcesz być powiadamiany
o nowościach na stronie
dodaj swój adres e-mail:
 



Polityka prywatności | Copyright © 2000- 2024 Biuro RCS | Webdesign | Hosting | Fotografia cyfrowa