Strona główna | Kontakt 
O farbach
Artykuly
Porady
Teoria
Forum
Kontakt






Farby » Farby krzemianowo-cynkowe

W tego typu farbach spoiwem jest krzemian a pigmentem pył cynkowy. Są to farby jedno- lub dwuskładnikowe. Spoiwem mogą być krzemiany alkaliczne (sodu, potasu, litu) i wtedy rozpuszczalnikiem jest woda, lub częściowo zhydrolizowany krzemian etylu, który jest rozpuszczalny w alkoholach.

Wszystkie farby krzemianowo-cynkowe wysychają w wyniku reakcji między spoiwem, pigmentem i podłożem stalowym w obecności wilgoci, oraz odparowaniem wody lub rozpuszczalnika. Na początku powłoka farby jest porowata, a w czasie starzenia powłoki tworzą się węglan i wodorotlenek cynku, które uszczelniają powłokę. W celu właściwego utwardzenia się większość farb krzemianowo-cynkowych wymaga wilgotności względnej powyżej 50 %.

Utwardzanie tych farb jest przyspieszone przez wysoką wilgotność i wysoką temperaturę. Jednak podczas aplikacji podłoże powinno być suche. W celu zapewnienia dobrej przyczepności podłoże powinno być poddane obróbce strumieniowo-ściernej, aby zapewnić odpowiednią czystość i szorstkość. Również należy nie przekraczać czasu życia mieszaniny, po zmieszaniu składników. Zbyt gruba powłoka farby krzemianowo-cynkowej ulega charakterystycznemu pękaniu tzw. "mud-cracking".

Jak wspomniano wcześniej świeżo utworzona powłoka jest porowata i w wypadku nakładania farb nawierzchniowych może zachodzić pęcherzenie warstwy nawierzchniowej. Aby temu zapobiec należy nałożyć tzw. "mist coat" bardzo cienką powłokę mocno rozcieńczonej farby nawierzchniowej lub stosować specjalne farby. Farby krzemianowo-cynkowe powinny być przemalowane farbami niezmydlającymi się np. epoksydowymi, chlorokauczukowymi itp. Przed malowaniem z powierzchni powinny być usunięte sole cynku np. poprzez zmycie wodą pod ciśnieniem lub wodą i szczotkami nylonowymi.

Własności antykorozyjne farb krzemianowo-cynkowych są nieco lepsze niż farb epoksydowych pigmentowanych pyłem cynkowym. Przy właściwej aplikacji i utwardzaniu powłoka farby krzemianowo-cynkowej jest bardzo twarda, odporna na ścieranie, odporna na wysokie temperatury, wodę i rozpuszczalniki, a nawet chlorowane rozpuszczalniki. Powłoka nie jest odporna na kwasy i alkalia (zawartość cynku).







Forum: farby

Ostatnio na forum:

Re: malowanie proszkowe

Re: pęcherzyki powietrza pod lakierem

Re: Sata

Re: Czym i jak pomalować piankę poliuretanową ??

xylamit

Re: JAK Z LAKIERU BłYSZCZąCEGO ZROBIć MATOWY

Xylamit stop:

Re:

Re:

Re: Metalmaster

Re:

Re:




Szukaj w serwisie:

Jeżeli chcesz być powiadamiany
o nowościach na stronie
dodaj swój adres e-mail:
 



Polityka prywatności | Copyright © 2000- 2024 Biuro RCS | Webdesign | Hosting | Fotografia cyfrowa