Strona główna | Kontakt 
O farbach
Artykuly
Porady
Teoria
Forum
Kontakt






Farby

Farba - powłokotwórczy materiał kryjący w postaci zawiesiny pigmentów (wraz z wypełniaczami) w spoiwie.

Najczęściej klasyfikację farb dokonuje się ze względu na wykorzystane w nich spoiwo:

Farby możemy podzielić również ze względu na:
- sposób schnięcia na 2 grupy:

  • schnące fizycznie - proces schnięcia tych farb polega wyłącznie na odparowaniu rozpuszczalników/rozcięczalników; proces ten następuje szybko ale wyschnięta powłoka może być rozpuszczona w tych rozpuszczalnikach nawet po długim czasie. Farby te gdy zarierają lotne rozpuszczalniki mogą być nakładane w bardzo niskich temperaturach jednak ich nakładanie przy pomocy pędzla może być utrudnione.
  • "schnące" chemicznie - schnięcie tych farb nazywamy utwardzaniem, które dokonuje się w wyniku reakcji chmicznych zachodzących w spoiwie farby; czynnikiem utwardzającym może być np. tlen i wówczas  mówimy o schnęciu oksydacyjnym (farby alkidowe (ftalowe) i olejne), utwardzacz dla farb dwuskładnikowychsą (np. farby epoksydowe i poliuretanowe) - drugi składnik dodaje się bezpośrednio przed malowanie, takie farby posiadają określony czas życia w trakcie, którego trzeba farbę wymalować (wraz ze wzrostem temperatury czas życia farby skraca się!!!).
    Oddzielną grupę farb "schnących" chemicznie stanowią farby krzemianowo-cynkowe. Pył cynkowy i roztwór krzemianu reagują ze sobą co przyspieszone jest przez pochłanianie wilgoci z powietrza.
    "Schnięcie" chemiczne farb jest wolniejsze niż schnięcie fizyczne a w niskich temperaturach przebiega bardzo wolno lub zanika.
    Powłoka po wyschnięciu jest nierozpuszczalna w rozpuszczalnikach, które były stosowane do produkcji tych farb. Starsze powłoki ze względu na małą przyczepność mogą stwarzać problemy przy pracach remontowych (powłokę należy wówczas zszorstkować).

 







Forum: farby

Ostatnio na forum:

Re: malowanie proszkowe

Re: pęcherzyki powietrza pod lakierem

Re: Sata

Re: Czym i jak pomalować piankę poliuretanową ??

xylamit

Re: JAK Z LAKIERU BłYSZCZąCEGO ZROBIć MATOWY

Xylamit stop:

Re:

Re:

Re: Metalmaster

Re:

Re:




Szukaj w serwisie:

Jeżeli chcesz być powiadamiany
o nowościach na stronie
dodaj swój adres e-mail:
 



Polityka prywatności | Copyright © 2000- 2024 Biuro RCS | Webdesign | Hosting | Fotografia cyfrowa