Strona główna | Kontakt 
O farbach
Artykuly
Porady
Teoria
Forum
Kontakt


Farby » Farby winylowe (poliwinylowe)

Farby winylowe, podobnie jak chlorokauczukowe, schną fizycznie i są odporne na kwaśne i alkaliczne środowisko. Dodatkowo są odporne na oleje mineralne i allifatyczne rozpuszczalniki, lecz nieodporne na estry i ketony.

Spoiwem tych farb są kopolimery chlorku winylu i innych związków winylowych. Są formułowane jako farby typu HB, dające grube powłoki w jednym natrysku. W porównaniu z farbami chlorokauczukowymi dają powłoki nieco twardsze, bardziej odporne na wpływy atmosferyczne i o nieco wyższych własnościach dekoracyjnych. Najbardziej odpowiednimi rozpuszczalnikami są estry i ketony, a rozcieńczalnikami aromatyczne węglowodory np. ksylen lub toluen.

Dzięki dużej lotności rozpuszczalników i rozcieńczalników w czasie natrysku może bardzo łatwo dochodzić do tzw. "suchego natrysku" szczególnie przy ciepłej i wietrznej pogodzie, co jest zjawiskiem niepożądanym. Poza tym przy wietrznej pogodzie może następować bardzo szybkie powierzchniowe schnięcie i "zamykanie" części rozpuszczalników w powłoce. Powoduje to powstawanie wad powłoki, tworzeniu się bardzo małych dziurek w powłoce, jak od ukłucia szpilką ("pinholing"), a przez to obniżenie odporności antykorozyjnej powłoki.

 Forum: farby

Ostatnio na forum:

Re: malowanie proszkowe

Re: pęcherzyki powietrza pod lakierem

Re: Sata

Re: Czym i jak pomalować piankę poliuretanową ??

xylamit

Re: JAK Z LAKIERU BłYSZCZąCEGO ZROBIć MATOWY

Xylamit stop:

Re:

Re:

Re: Metalmaster

Re:

Re:
Szukaj w serwisie:

Jeżeli chcesz być powiadamiany
o nowościach na stronie
dodaj swój adres e-mail:
 Polityka prywatności | Copyright © 2000- 2019 Biuro RCS | Webdesign | Hosting | Fotografia cyfrowa