Strona główna | Kontakt 
O farbach
Artykuly
Porady
Teoria
Forum
Kontakt

2002-06-09

Malowanie wałkiem

Malowanie wałkiem to technika nakładania materiałów lakierniczych znana już od XIX wieku.
Do najważniejszych zalet tej techniki należą:
- prosty, tani sprzęt
- łatwość malowania w różnych warunkach, również w warunkach polowych
- szczególnie przydatne do malowania renowacyjnego, szczególnie przy częściowej renowacjioraz do znakowania
- dobre wykorzystanie materiału malarskiego oraz stosunkowo małe straty podczas malowania
- dużo większa wydajność malowania niż przy malowaniu pędzlem
- możliwość malowania w każdych warunkach – nie wymaga dostarczenia dodatkowej energii
- możliwość przedłużania uchwytu ułatwiająca malowanie dużych i trudnodostepnych powierzchni bez konieczności np. stawiania rusztowania
Nie zaleca się stosowania wałków do:
- gruntowania podłoża
- malowania w niekorzystnych warunkach atmosferycznych (brak możliwości zemulgowania wilgoci) oraz na zanieczyszczone podłoże (zanieczyszczenia nie zostaną zdyspergowane w farbie)
- nakładania wyrobów szybkoschnących, szczególnie tiksotropowych .

Wyroby przeznaczone do malowania wałkiem powinny charakteryzować się dłuższym czasem schnięcia oraz nie powinny zawierać rozpuszczalników agresywnych.
Wałkiem można łatwo nanosić wyroby alkidowe, olejne, uretanowe, ale również poliuretanowe. Wyroby schnące fizycznie jak winylowe, akrylowe i chlorokauczukowe wymagają. specjalnej techniki nakładania i pewnego doświadczenia , z uwagi na możliwość rozpuszczania poprzedniej warstwy.

Przed rozpoczęciem malowania należy wybrać odpowiedni rodzaj wałka. Do powierzchni szorstkich zaleca się stosowanie wałka o długim włosiu, aby farba mogła dotrzeć do każdego zagłębienia. Farby rozpuszczalnikowe powinny być nakładane wałkiem najlepiej futerkowym owczym , farby wododyspersyjne również wałkiem ze sztucznej gąbki.
Przy malowaniu wałkiem niezbędnym sprzętem dodatkowym jest tacka do wałka składająca się z: wanienki na farbę oraz żebrowanej pochyłej płaszczyzny, na której można odcisnąć nadmiar farby. Można również nadmiar farby odcisnąć na siatce zamocowanej na naczyniu z farbą.
Wałek należy zanurzyć (najlepiej tylko jego spodnią część) w farbie, a następnie przetoczyć go po siatce lub pochyłości żebrowanej tak, aby równo nasycić go farbą.. Nie należy nabierać za dużo farby, aby farba nie ściekała z wałka. Zmoczony wałek należy przesuwać po malowanej powierzchni równoległymi, minimalnie na siebie zachodzącymi pasami. Po ponownym zamoczeniu wałka należy zacząć malować jeszcze nie malowaną powierzchnię, a dopiero potem wrócić do malowanej tak, aby pasma zaszły na siebie. Po pomalowaniu danej powierzchni w jedną stronę wykonuje się malowanie w kierunku prostopadłym (malowanie krzyżowe).
Przy malowaniu wyrobami zawierającymi agresywne rozpuszczalniki (chlorokauczukowymi, winylowymi i akrylowymi) należy nabrać na wałek większą ilość farby/lakieru i nałożyć ją równomiernie na podłoże, bez wcierania, starając się nie zawracać na pomalowane miejsca, gdyż można spowodować rozpuszczanie dopiero nałożonej albo poprzedniej warstwy
Po zakończeniu malowania (a w przypadku szybkoschnących wyrobów dwuskładnikowych również co czas określony przez producenta wyrobu) należy wałek dokładnie umyć (w rozpuszczalniku podanym przez producenta wyrobu lakierowego) , a po wysuszeniu umyć wodą z mydłem, dobrze wysuszyć, a następnie zostawić w suchym, przewiewnym miejscu.


HR

Powrót do listyForum: farby

Ostatnio na forum:

Re: malowanie proszkowe

Re: pęcherzyki powietrza pod lakierem

Re: Sata

Re: Czym i jak pomalować piankę poliuretanową ??

xylamit

Re: JAK Z LAKIERU BłYSZCZąCEGO ZROBIć MATOWY

Xylamit stop:

Re:

Re:

Re: Metalmaster

Re:

Re:
Szukaj w serwisie:

Jeżeli chcesz być powiadamiany
o nowościach na stronie
dodaj swój adres e-mail:
 Polityka prywatności | Copyright © 2000- 2019 Biuro RCS | Webdesign | Hosting | Fotografia cyfrowa